7 tipů na vánoční výlety: Betlémy, skanzeny a další
Přivolat vánoční atmosféru není lehké. Některý rok se může stát, že ji neucítíte vůbec, jindy přijde zcela nečekaně třeba měsíc před Vánocemi a během chvilky je zase pryč. Vánočnímu kouzlu ale můžete pomoct, aby si k vám snadněji našlo cestu. Místo úklidu a pečení se vydejte tam, kde jsou Vánoce přítomné v přece jenom v koncentrovanější podobě.
Vánoční programy dýchající historií a zvyky našich předků pořádají skanzeny. Speciální vánoční akce s jarmarkem a výzdobou se ale mnohdy konají jen jediný víkend během prosince. Jsou ale i místa, kde výstava a vánoční program trvá po celý advent nebo déle.
1. Betlém v Hlinsku (Východní Čechy)
V památkové rezervaci s příznačným názvem Betlém můžete od 13. prosince do 7. ledna navštívit výstavu „Betlém vánoční“. V roubených domcích, které naleznete téměř v centru Hlinska, se dozvíte, jak vypadala oslava Štědrého dne před 100 až 150 lety, jakou podobu měly dárky pro děti, jaká je vlastně historie vánočního stromečku a z čeho se má skládat tradiční štědrovečerní večeře. Součástí výstavy jsou i betlémy lidových tvůrců. Nechybí mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Otevřeno je od úterý do neděle (8.30-12.00, 12.30-16.00, 26. 12. bude otevřeno od 13.00-16.00. Zavřeno bude 24., 25. 12. a 1. 1.). Pokud to sem nestihnete ve vánočním čase, přijeďte se do Hlinska podívat třeba v létě. Lidové stavby obklopené běžnou městskou zástavbou, to je opravdu zajímavý úkaz.
2. Polabské národopisné muzeum (Přerov nad Labem, Střední Čechy)
Atmosféru lidových Vánoc v Polabí můžete zažít ve skanzenu v Přerově nad Labem (cca 30 km na východ od Prahy) v rámci tradiční vánoční výstavy, která probíhá od 17. listopadu až do 30. prosince. Čekají na vás vyzdobené chalupy se scénami ze života našich předků, které mapují starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu, vánočních svátků až po Tři krále. Jedna chalupa se třeba věnuje přípravám na Vánoce včetně ukázek tehdejšího vánočního cukroví, další se zaměřuje na samotný Štědrý den se všemi věštbami a pověrami. Návštěvníci se mohou těšit také na lidové betlémy. Otevřeno je vždy od pátku do neděle (9.00 – 16.00, 24.-25. prosince bude zavřeno), na každý víkend je navíc připraven doprovodný program s ukázkami starých řemesel a pracovní dílničky pro děti i dospělé.
K Vánocům neodmyslitelně patří betlémy. Spousty historických betlémů se každoročně vystavuje v kostelech zejména ve větších městech. Jsou ale místa, kde si jich můžete užít ještě lépe.
3. Třebechovické muzeum betlémů (Třebechovice pod Orebem, Královéhradecko)
V Třebechovickém muzeu je k vidění přes 50 betlémů z nejrůznějších materiálů (ve svých sbírkách jich však mají více než 400). Nejcennějším z nich je nedávno zrestaurovaný Proboštův mechanický betlém zařazený mezi národní kulturní památky. Letošní závěr roku navíc zpestří dvě nové výstavy – Betlémy z Orlických hor a Malované Vánoce, obě výstavy začínají 17. listopadu, první z nich si můžete v muzeu prohlédnout až do příštího listopadu, Malované Vánoce končí 4. února 2018.
4. Betlémy v domácnostech (Třešť, Jihlavsko)
Betlémy se v třešťských rodinách tradičně staví již 200 let. Každoročně můžete v období od 26. prosince do 2. února navštívit více než patnáct domácností, kde vám svoje betlémy představí. Pro zájemce je k dispozici i plánek „Betlémské cesty“ městem. Stálou expozici betlémů dále najdete v tamním Schumpeterově domě. Jeden z místních betlémů je vystaven také v Praze v Jindrišské věži. Můžete jej vidět i v rámci virtuální prohlídky na webu Jindřišské věže, práci třešťských betlémářů můžete obdivovat ve 2. patře.
5. Pohyblivý betlém Horní Lideč (Valašsko)
Zajímavé betlémy nemusí vždy dýchat staletou historií. Jako výsledek přeshraniční česko-slovenské spolupráce vznikl před několika lety v obci Horní Lideč obrovský vyřezávaný betlém s desítkami pohyblivých figur, díky kterým ožívají stará řemesla a zvyky. Samotný betlém je instalován na ploše 50 m². Součástí prohlídky je i filmová projekce přibližující vývoj a zvyky místního kraje. Můžete jej navštívit po celý rok.
Předvánoční období nabízí spoustu možností pro kreativní vyžití, ke kterým patří také výroba vánočních ozdob a dekorací. Spojte tvořivou zábavu s výletem.
6. Vánoční ozdoby ze skleněných perlí (Poniklá, Krkonoše)
Vánoční ozdoby ze skleněných perliček se v Poniklé vyrábí již více než sto let. V některých městech možná narazíte na stánek ze sortimentem ozdob z Poniklé na vánočních trzích (třeba v Brně jsme takový stánek potkali na Zelném trhu a byla to opravdu pěkná podívaná). Můžete se ale vydat na exkurzi přímo do výroby, kde uvidíte vše od ručního foukání skla až po zhotovení samotných ozdob. Pro zájemce mají připravenou také kreativní dílnu, kde si pod vedením lektorky vyzkoušíte výrobu ozdob vlastníma rukama nebo si výhodně nakoupíte materiál pro domácí tvoření s perličkami. Zastavit se zde můžete po celý rok.
7. Hrad Bouzov (Olomoucko)
Vánočně vyzdobený hrad Bouzov je možné navštívit přímo na Štědrý den a poté v následující sváteční dny, na hradě pak můžete strávit i silvestrovské odpoledne.
Mnoho hradů a zámků pořádá vánoční prohlídky a nabízí speciální tematické expozice, na které je obvykle nutné si místa rezervovat předem. Např. zámek Slatiňany (Pardubicko) představí návštěvníkům o adventních víkendech vyzdobené interiéry s vánočním stromkem, prostřeným stolem a kouzelným osvětlením.
Nejnovější komentáře