Jak obarvit velikonoční vajíčka na poslední chvíli? Koření, zelenina, gumičková metoda
Vyzkoušeli jsme obarvit narychlo několik vajíček pomocí kuchyňských ingrediencí, které zrovna byly doma po ruce. Pokud jste nestihli, nebo zapomněli koupit barvy na vajíčka, podívejte se do spíže a ledničky, je velice pravděpodobné, že velikonoční atmosféru zachráníte jednoduše svépomocí.
Nejprve ale zkontrolujte, jestli máte vůbec doma vejce. Náš návod přece jenom alespoň s touto základní surovinou počítá. Pokud máte vejce bílá, je to výhoda, protože se barví snadněji. V naší lednici se však našly pouze čtyři klasická béžová vejce z podestýlkového chovu. Nakonec to až tak moc nevadilo.
Barvení velikonočních vajíček ve směsi červené řepy, kari a cibulových slupek
Jestli vás jako první domácí metoda barvení vajec napadají cibulové slupky, jste na správné cestě, ale s největší pravděpodobností nebudete mít bez přípravy doma dostatečné množství cibule, ze které byste slupky získali. Kdo barví výhradně v cibulových slupkách, tak si je střádá do zásoby během delší doby. U nás proto padlo rozhodnutí, že barvit se bude směsí všeho, co by mohlo nějakou barvu pustit. Předpokládaný výsledek by měla být hnědavá barva, o poznání tmavší než je přirozená barva vajec.
Hrstečku cibulových slupek (ze dvou cibulí světlých a jedné červené – tj. vše co bylo k dispozici) jsme přidali také, ale na výsledné barvě to mělo pravděpodobně mizivý efekt. Bylo potřeba nasadit silnější kalibr. Jako první nám padla do oka červená řepa zapomenutá v rohu chladničkové přihrádky. Z oblečení červená šťáva moc vyprat nejde, tak proč to nezkusit na vejce.
- cibulové slupky
- kurkuma, kari
- červené zelí
- červená řepa
- káva
- čaj (černý, zelený, roibos apod.)
- sojová omáčka
- borůvky
- mrkev
- chilli, mletá paprika
- červené víno
Další silné barvivo z kuchyňských zásob je kurkuma, kterou používáme při vaření hodně často. Obarví do žluta jakékoli jídlo, ubrus i širší okolí, takže to byla jasná volba. Konkrétně jsme ale použili celý pytlík kari koření (jehož je kurkuma součástí), samotné kurkumy se nám přece jenom na barvení vajec zdálo škoda.
Gumičková metoda je pro barvení vajec jednoduchá, rychlá a spolehlivá
Na rozdíl od běžných práškových potravinářských barviv na velikonoční vejce, které se na vajíčka aplikují až po uvaření, jsme se rozhodli vejce s barvicími ingrediencemi přímo vařit. Nejprve se vejce omyjí prostředkem na nádobí, aby se odmastily a následně usuší.
Několik obyčejných gumiček se najde snad v každé domácnosti, mohou sloužit k různým účelům, mimo jiné jsou však vhodné i k dekoraci velikonočních vajec. Použitelné jsou jakékoli gumičky (ideálně různých šířek pro efektnější vzory), podmínkou je, aby gumička dobře obepnula vejce – vejce nesmí pod tlakem prasknout, ale gumička ani nemůže být volná. Gumičky jednoduše umístíme na vejce. Logika této metody tkví v tom, že kde se gumička dotýká vejce, tam se neobarví, tedy zůstane jeho přirozená barva. Dají se vytvořit různé vzory od jednoduchých proužků a křížení, až po složitější překřížené variace.
Vejce před barvením odmastit, zahřívat pomalu a k vaření přidat ocet
Všechny suroviny jsme dali do menšího kastrolku a zalili vodou, aby byla vejce tak akorát ponořená. Přidali jsme trochu octa a začali pomalu zahřívat. Teplotu je potřeba zvyšovat pozvolna, sníží se tím riziko, že vejce při vaření prasknou. Vejce jsme takto vařili asi 15 minut a potom jsme je v kastrolu nechali asi hodinu, aby ještě nasákla barvu.
Vylovení vajec je potřeba provádět se zvýšenou opatrností, barva sice docela dobře drží, dokud jsou však vejce mokrá, povrch se snadno poškodí. Totéž platí u sundávání gumiček. Je potřeba postupovat co nejopatrněji a nedrhnout gumičku po vejci.
Nakonec jsme vejce opláchli vodou od zbytků kari a po uschnutí natřeli tukem. Výsledná barva je opravdu pěkně hnědá, mírné povrchové nedostatky působí docela přirozeně. Bez většího úsilí tak máme k dispozici velikonoční vejce obarvená bez jakýchkoli chemikálií.
Barvila jsem vajíčka červenou řepou a mohu říci škoda práce i vajíček, protože se vůbec neobarvila.
Při barvení přírodními surovinami je nutné připravit barvicí lázeň co nejkoncentrovanější, aby byla barva dostatečně sytá, ale výsledek samozřejmě nebude stejný jako při použití chemických barviv. Přirozené barvení má však zcela jiné kouzlo. Zároveň při barvení přírodními materiály doporučujeme použít bílá vejce, na kterých se barviva projeví intenzivněji. Důležité je také předem vejce dobře odmastit a v barevném roztoku je nechat i několik hodin nebo přes noc.