Jak pěstovat zeleninu v truhlíku? Na jaře zasadit, v létě sklízet…
Březen a duben je ideální čas pro výsev jarních druhů zeleniny a předpěstování sazenic pro pozdější výsadbu. Řadu plodin zejména různé druhy bylinek však můžete vysévat celoročně, a to klidně i do truhlíku nebo květináče na parapetu nebo balkoně.
Pěstování ředkviček v truhlíku: Vyzkoušeli jsme!
Načervenalé hlavičky ředkviček vykukující nad povrch zeminy a jejich husté zelené listy jsou velmi dekorativní, sklizeň vzbudí dětskou radost i u dospělých a chuťově jsou překvapivě dobré.
Ředkvičky se na balkoně či parapetu pěstují velmi snadno, stačí obyčejný truhlík, do kterého ředkvičky vysejete ve dvou řádcích. Mezi semeny v řádku udržujte rozestup asi 3 cm a překryjte je 2 cm silnou vrstvou substrátu. Ředkvičky potřebují dostatečnou zálivku, zemina nesmí vyschnout. Během pár dní semínka vyklíčí a objeví se malé rostlinky, kterým bude trvat přibližně dva měsíce než vytvoří dostatečně velké bulvičky.
Pokud nebudete zapomínat zalévat, můžete se těšit na velmi chutnou úrodu. Ověřili jsme, že ředkvičky bez problémů v truhlíku dorostou do běžné velikosti, jak je znáte z obchodu.
Možná si říkáte, že se celé úsilí kvůli pár ředkvičkám nejisté kvality nevyplatí, ale sledovat jejich vývoj od semínka až po bulvičku, bylo opravdu zábavné a chvílemi dokonce napínavé. Navíc v obchodech se objevují prakticky výhradně jen ředkvičky v klasické červenofialové variantě. Mezi osivy však naleznete také ředkvičky různých tvarů a barev (žlutá, bílá, tmavě fialová apod.), které určitě stojí za vyzkoušení. Prodávají se i balíčky semínek s mixem tvarových a barevných typů.
Balkonová rajčata: Nenáročná, chutná klasika
Balkónová cherry rajčátka nízkého vzrůstu si opravdu vystačí s prostorem, který jim poskytne běžný truhlík nebo větší květináč. Řadí se mezi odrůdy keříčkových rajčat (např. Vilma). Máme ale vyzkoušeno, že během růstu ocení oporu v podobě kratší tyčky, ke které se každá rostlina musí přivázat. Ačkoli jejich výška obvykle nepřesahuje 40 cm, rostlina obtěžkaná plody se sama neunese.
Sazeničky balkonových odrůd rajčat jsou k dostání v lepších zahradnictvích, můžete si je také časně z jara doma předpěstovat ze semínek. Jsou velmi nenáročné v každé fázi pěstování. Musíte jen dbát na to, aby rostliny netrpěly nedostatkem vody, což by se negativně projevilo na vyvíjejících se plodech. Rajčata umístěte co nejvíc na slunce, na stinných balkonech se jim dařit nebude. Z jedné rostliny můžete dle našich zkušeností očekávat určitě desítky chutných malých rajčat i bez jakéhokoli průběžného hnojení.
Běžná rajčata potřebují na balkoně velkou nádobu
Pokud máte na balkoně dostatek prostoru, nemusíte se omezovat pouze na drobné balkónové typy. Zkuste nějakou klasickou tyčkovou odrůdu, kterou můžete umístit buď do rozměrnějšího květináče (20 litrů substrátu lze považovat za minimum), nebo do pevného igelitového či textilního pytle např. jutového. K dostání jsou různé typy pytlů a vaků speciálně určených pro pěstování rostlin na balkonech a terasách. Čím více prostoru a kvalitního substrátu rostlinám poskytnete, tím lépe budou plodit. U všech typů rajčat je dobré myslet na hnojení, v obchodech je k dostání celá řada různých hnojiv pro plodovou zeleninu včetně produktů pro bio pěstování.
Další jedlé plodiny pro pěstování na balkoně či parapetu
V truhlíku za oknem by určitě neměly chybět bylinky. Mezi opravdu nenáročné druhy patří bazalka a oregano, které se pěstují přímo ze semínek. Na balkonech dnes ale roste opravdu ledacos. Někteří pěstitelé si troufnou i na okurky nakladačky nebo dýně hokaido. Pokud se vám podaří splnit hlavní požadavky dané rostliny a budete mít štěstí, může být sklizeň nečekaně bohatá. Vyzkoušejte saláty, které vypěstujete ze semínek, nebo zakoupené sadby. Chilli papričky pro milovníky ostrých jídel jsou také velmi nenáročné. Pustit se můžete i do klasických paprik nebo dokonce brambor (v hlubších nádobách s větším objemem). Pokud se rozhodnete pěstovat mrkev, nezapomeňte zvolit nádobu s výškou alespoň 30 cm. Na jaře a na podzim můžete do truhlíku vysévat také špenát.
Je pro zeleninu lepší klasický, nebo samozavlažovací truhlík?
Pěstování zeleniny v samozavlažovacích truhlících nebo větších samozavlažovacích květináčích může péči o rostliny výrazně usnadnit. Třeba u ředkviček se nám tento typ truhlíků velmi osvědčil. Naopak u balkonových rajčat jsme v samozavlažovacím truhlíku dobrou zkušenost neudělali. Rostliny dosáhly nižšího vzrůstu a plody měly výrazně horší chuťovou kvalitu, než u ostatních rostlin zasazených v klasických velkých květináčích. Teplomilné zeleniny jako právě rajčata jsou zřejmě citlivější na přemokření, proto by se při pěstování v samozavlažovacím truhlíku měla voda dolévat až tehdy, když rostliny všechnu vodu v zásobníku spotřebovaly.
rekvicky jsem zasadila vtruhliku jeni jdou krasne a druhy lezej na hline co delam spatne
Dobrý den, na Váš dotaz není možné jednoduše odpovědět, musela bych mít více informací, aby bylo možné přijít na to, proč se jedněm daří a druhé ani nevzešly. Zkuste se zamyslet, v čem mohl být rozdíl (postup při výsevu, substrát, zálivka…). Pokud jste použila pokaždé jiné osivo, může být problém tady. Ale nezoufejte, někdy se prostě stane, že uděláte všechno dobře a pěstitelský úspěch se přesto nedostaví.