Sezóna kopřiv je v plném proudu: Proč a jak jíst kopřivy?
Kopřivy jsou nejen žahavé a neobvykle vitální rostliny, ale mají také celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Kopřiva dvoudomá bývá nevítaným obyvatelem našich zahrad, zcela jistě však neprávem. Právě na jaře může být přísun kopřiv z vlastní zahrady pro naše stravování více než vítaný.
Říká se, že plevel je rostlina, jejíž léčivé účinky nebyly doposud objeveny. Považovat kopřivu za plevel bude tedy nejspíš projevem nedostatečné informovanosti, protože léčivé účinky kopřiv znali už naši předkové od pradávna. Kopřiva dokáže tělo zbavovat odpadních látek, čistí játra, působí podpůrně na lymfatický systém a pozitivně ovlivňuje funkce ledvin.
Léčebné účinky kopřiv jsou však velmi rozsáhlé a lze je tak použít snad skoro na vše. Mladé kopřivové výhonky na vrcholku rostlin se sbírají od března do května, později v létě je již obsah zdraví prospěšných látek v kopřivách nižší.
Kopřiva dvoudomá je ideální pro jarní detoxikaci organismu
Kopřivy se dají nasušit na čaj, lépe ale uděláme, když je zkonzumujeme syrové. Právě na jaře, kdy jsou kopřivy nejúčinnější, naše tělo potřebuje pročistit a nastartovat po zimním období. Kopřivy jsou k tomuto účelu ideálním pomocníkem.
- alergie, senná rýma
- artritida
- dna
- vypadávání vlasů
- působí podpůrně u celiakie
- obecně příznivý vliv na zažívání
- kožní problémy
- chudokrevnost
- povzbuzení metabolismu (očista jater a žlučníku)
- proti krvácení
- podporuje ženský hormonální systém, podporuje tvorbu mateřského mléka
- močové cesty (je močopudná, rozpouští ledvinové kameny)
- příznivý účinek na sliznice při lehčích formách cukrovky
Kopřivy do polévky, salátu nebo koktejlu
Stojíte-li před problémem, jak vlastně kopřivy konzumovat, často narazíte na recepty na velmi vychvalovaná a dnes tak moderní zelená smoothie (česky koktejl), kdy se vás autoři různých článků budou snažit přesvědčit, že rozmixováním kopřiv, pampeliškových listů a okurky ve vodě, vám vznikne něco neuvěřitelně chutného a osvěžujícího. Záleží jistě na konkrétním receptu a poměrech jednotlivých surovin, ale opravdové pochutnání to většinou asi nebude. Zkusili jsme také hrst kopřiv rozmixovat ve sklenici vody a pokud hledáte způsob, jak do sebe kopřivy jednoduše dostat a přistupujete k nim jako k užívání léku, nebude tento přístup špatná volba. Zjednodušeně, dá se to vypít.
Pokud vás kopřivové koktejly neuspokojily a máte rádi polévky, obzvláště ty mixované (zeleninové, luštěninové apod.), potom zkuste kopřivy zakomponovat sem. Po uvaření nechejte polévku trochu zchladnout, vhoďte hrst kopřiv a vše rozmixujte. Kopřivy polévce chuťově příliš neuškodí, spíše naopak dodají lehce netradiční chuť. S množstvím kopřiv to ale ze začátku nepřehánějte, spíše postupně porce navyšujte, abyste věděli, co s vámi kopřiva dělá. Přece jenom očistné účinky se mohou projevovat různě.
Další možností je kopřivové listy nadrobno nasekat a přidat do jakéhokoli jídla nebo je zamíchat do salátu. Někdo připravuje i kopřivové pesto na těstoviny, kdy místo bylinek použije listy kopřiv (dochutí se kořením nebo česnekem). Kopřivy se dají také připravit vařené na způsob špenátu, vařením se ale ztratí mnoho pro zdraví důležitých látek.
Kopřivy sbíráme na čistých a slunných místech
Kopřivy u silnic a na dalších zjevně znečištěných místech nikdy nesbíráme. Nedoporučuje se také sběr v blízkosti dusíkem přehnojených polí. Na sběr si berte pro jistotu rukavice, i mladé rostlinky bývají hodně žahavé.
Pokud máte zahrádku a na kopřivu se nedíváte jako na nezvaný plevel, můžete si ji pěstovat sami. Na jaře mladé lístky sníte a v průběhu roku pak můžete z kopřiv připravovat hnojivý zákvas příznivý pro ostatní rostliny. Kopřivy chutnají také slepicím.
Kopřivy po celý rok díky kopřivovému čaji
Kopřivové listy se snadno suší. Sušíme je buď na čerstvém vzduchu ve stínu nebo v sušičce, kdy by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Čaj připravíme klasicky přelitím horkou vodou (cca lžíce sušených řezaných listů na 1/4 l vody), nebo také zastudena, kdy necháme sušené kopřivy vylouhovat přes noc ve studené vodě, kterou následně pijeme. Horkou vodou můžeme přelít také čerstvou kopřivu a připravit tak zdravý jarní čaj. Teplý čaj se pije co nejdříve po přípravě.
Jak dlouho má trvat kopřivová léčebná a očistná kůra?
Stejně tak jako většina léčivých bylin, ani kopřiva by se neměla používat nepřetržitě. U syrové kopřivy to vzhledem k dostupnosti mladé suroviny ani není možné, čaj z kopřivy by se neměl každodenně pít déle než 3 týdny.
Nejnovější komentáře